Projekt Archeologiczny Sand Canyon - Castle Rock

Kultura Pueblo w regionie Mesa Verde

Kultura Pueblo rozwijała się w regionie Mesa Verde od około 500 roku n.e. aż do schyłku XIII wieku. Na gorących i suchych terenach południowych części Utah i Kolorado, na długo przed odkryciem Ameryki przez Kolumba, zdołała wykształcić się w złożoną kulturę rolników uprawiających kukurydzę, dynię i fasolę oraz hodujących indyki. Jednocześnie starożytni Indianie Pueblo byli doskonałymi rzemieślnikami i architektami: znani są m.in. z bardzo dobrze zachowanych, kilkupiętrowych domostw, budowanych z cegły suszonej na słońcu (adobe) i kamienia (głównie piaskowca). Niektóre z takich osad budowane były w ogromnych niszach skalnych na stromych stokach kanionów. Największe i najlepiej zachowane tego typu osiedla, jak Cliff Palace, Spruce Tree House czy Long House, znajdują się w słynnym Parku Narodowym Mesa Verde, w południowo-zachodniej części Kolorado.


         Pod koniec XIII wieku n.e., prawdopodobnie na skutek pogarszającego się klimatu i degradacji środowiska oraz zmian społecznych, jak również narastających konfliktów i walk region Mesa Verde całkowicie opustoszał. Widocznym śladem tych konfliktów jest m.in. pojawienie się architektury obronnej i lokowanie stanowisk w trudno dostępnych miejscach, co widoczne jest także w kanionach Sand Canyon i East Fork (mikroregion osadniczy wokół Castle Rock Pueblo), gdzie mają być przeprowadzane są badania objęte naszym projektem. Poszczególne grupy Pueblo, które przetrwały ten okres, emigrowały później na południe, na teren dzisiejszych stanów Arizona i Nowy Meksyk, gdzie ich potomkowie żyją do dziś (z przedstawicielami tych plemion Pueblo realizowana będzie część projektu).


Pierwsze niemetodyczne wykopaliska i badania archeologiczno-antropologiczne w regionie Mesa Verde podjęto już pod koniec XIX wieku, kiedy prowadzone były one jeszcze często przez nieprofesjonalnych badaczy, m.in. przez lokalnych miłośników zabytków oraz ranczerów i kowbojów. Jednak intensyfikacja profesjonalnych badań przypada na I i II połowę XX wieku. Obecnie jednym z wiodących ośrodków archeologicznych prowadzących badania w tym regionie jest Crow Canyon Archaeological Center, partner "Projektu Archeologicznego Sand Canyon-Castle Rock".